13راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

13راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

همه شما احتمالا محصولاتی را خریداری کرده اید که جنس چرم داشته باشند درهنگام خرید،اغلب این سوال برایتان پیش می‌آید که جنس محصول انتخابی از چرم طبیعی است یا مصنوعی،و چگونه می‌توانم تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهم.پس تا انتها با ما همراه باشید تا تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی و راه تشخیص آن را بطور کامل به شما توضیح بدهیم.

چگونه تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهیم؟

در ایتدا با تقسیم بندی انواع چرم آشنا می شویم.چرمها به دو دسته چرم طبیعی و مصنوعی تقسیم یندی می شوند.

چرم طبیعی:

در مقاله قبل با چگونگی تولید چرم طبیعی آشنا شدید،در اینجا شما را با تقسیم بندی و کاربردهای چرم طبیعی آشنا می کنیم.

 

عکس چرم طبیعی

عکس چرم طبیعی

تقسیم بندی چرم طبیعی:

بر اساس ضخامت،میزان استحکام و نرمی،چرم‌ها به سه توع سبک،نیمه سنگین و سنگین تقسیم می‌شوند که درهرسه مورد باید تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را دانست.

1-چرم سبک:برای مصارف و کاربردهایی که نیاز به حمل طولانی مدت دارند نظیر کیف چرم،کوسن چرم وغیره استفاده می‌شود.این چرم معمولاً از پوست دام‌های سبک نظیر گوسفند و بز تهیه می‌شود و به دلیل ضخامت کم،نگهداری بیشتری نیازدارد.

2-چرم نیمه سنگین:کمیاب و گران است و بیشتر در محصولاتی که جنبه تزئینی دارند استفاده می‌شود.این چرم از پوست حیواناتی نظیر کورکودیل و شترمرغ تولید می‌شود.

3-چرم سنگین:از پوست حیواناتی نظیر شتر،گاو،گوساله،گاومیش،بوفالو وغیره به دست می‌آید و به علت استحکام و مقاومت بالا،درساخت زیره و رویه‌ی کفش، انواع کیف‌ چرم مرغوب،تسمه های ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد.چرم سنگین را میتوان دردسته بهترین چرم ها قرارداد که ازمقاومت و زیبایی فراوانی برخورداراست.

 

اسم انواع چرم طبیعی

چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری و نوع پرداخت با نامهای زیر نیز شناخته می شود:

چرم ورنی،چرم الگانت،چرم بروشاو،چرم نبوک،چرم جیر،چرم اشبالت،چرم هورس و .....

 

چرم مصنوعی: این چرم با اعمال پوشش‌های شیمیایی یا پلاستیکی پلی اورتان یا وینیل روی پشت پارچه به دست می‌آید و برای جایگزینی چرم طبیعی در روکش مبلمان،لباس،کیف،کفش و سایرموارد استفاده می‌شود.چرم مصنوعی با نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود،ازجمله "چرم وگان"،"چرم PU" و"پلیسه".

13 راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی:

ما در اینجا چند راهکار ساده داریم تا با انجام آنها تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهید. پس با ما همراه باشید.

1) تفاوت‌های ذاتی و مشخصه ای:

1) بوی چرم: یک راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی بوی چرم است.چرم طبیعی از پوست حیوانات درست شده و بوی طبیعی پوست بدن آن‌ها را دارد.اما چرم مصنوعی چنین بویی ندارد.البته، امروزه در برخی محصولات با استفاده از آسانس‌های مختلف بوی چرم طبیعی گرفته می‌شود.

2) آستر چرم(ظاهر پشت چرم): مشاهده پشت چرم طبیعی یکی ازبارزترین راه‌های تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی است.پشت چرم طبیعی کرکی و پرزداراست اما پشت چرم مصنوعی بانخ دوخته شده است.کافیست به لبه‌های چرم طبیعی دقت کنید تا بافت پرزمانند آن را ببینید.

3) نقش‌های چرم طبیعی: در بافت چرم‌های مصنوعی الگوی خاص و مشخصی به کاررفته که مرتباً درکنار هم وبا یک فاصله مشخص تکرارشده است.درحالی که در چرم‌های طبیعی به هیچ وجه نقوش تکراری با اندازه ثابت و مشخصی روی چرم دیده نمی‌شود و طرح‌ها فاقد هرگونه نظم و تکرارپذیری هستند.

4) ضخامت ناهمگن چرم طبیعی: پوست بدن حیوان ضخامت ثابتی ندارد.با لمس چرم،سطح و ضخامت غیر یکنواخت چرم طبیعی را متوجه می‌شوید.

5) مشاهده بافت چرم: راه دیگر تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی مشاهده بافت چرم است.بافت چرم طبیعی الیاف مانندومتراکم است اما چرم مصنوعی از پلاستیک بوده و فاقد الیاف متراکم است.برای تشخیص می‌توانید به بافت برش خورده در محصول دقت کنید تا بافت را مشاهده کنید.

6) انعکاس نور روی سطح چرم: وجود منافذریز روی سطح چرم طبیعی باعث می‌شود یک سطح غیر صاف تشکیل شده و نور باشدت ازروی آن منعکس نشود.درچرم مصنوعی وقتی نور اعمال می‌کنید،به دلیل سطح صاف تر،شدت بازتابش نور بیشتراست.بعلاوه،برخی قسمت‌های چرم طبیعی کدرتر و برخی روشن تراند وبازتابش از روی چرم طبیعی،یکنواخت نیست.

7) تست شعله چرم: چرم طبیعی مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد.اگرچرم به شعله نزدیک باشد به راحتی مشتعل نمی‌شود امااگر به سوختن ادامه دهید بوی سوزاندن مو می‌دهد.این ویژگی بارزی است که در چرم مصنوعی وجودندارد.چرم مصنوعی به دلیل پلاستیکی بودن قابل اشتعال است و دراثر حرارت جمع می‌شود.

8) جذب آب و خیس شدن: چرم طبیعی جاذب آب است وپس از ریختن مقداری آب روی سطح چرم،خیس می‌شود.اماآب روی سطح چرم مصنوعی باقی می‌ماند و نفوذ نمی‌کند.

9) تولید گرما با مالش دست: اگر انگشتان دست خود را چند بار روی چرم طبیعی بکشید،به علت سطح زبری که دارند حرارت قابل ملاحظه ای تولید می‌شود و گرمای اصطکاک رادر انگشتان خود به خوبی حس می‌کنید.در چرم مصنوعی گرمای تولیدی خیلی کمتر است.

10) چگالی و توجه به وزن: راه دیگر تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی توجه به وزن آنها است.چرم‌های طبیعی و مصنوعی از مواد اولیه متفاوتی تولید می‌شوند،لذا وزن متفاوتی دارند.چرم طبیعی معمولاً سنگین تر از چرم مصنوعی است.از بین چرم‌های طبیعی چرم گوسفندی سبک تر از چرم گاوی است ولی با این حال باز هم چرم مصنوعی از هردوی آن‌ها سبک تر است.

11) انعطاف پذیری و استحکام در مقابل کشش: چرم طبیعی و مصنوعی به لحاظ انعطاف پذیری و مقاومت دربرابر کشش متفاوت هستند.باید قدری حرفه‌ای باشید تا با این معیار و لمس کردن بتوانید نوع چرم را تشخیص دهید.چرم طبیعی درمقابل کشش استحکام و مقاومت بیشتری دارد.این روش معمولا درکنار سایر روش‌ها استفاده می‌شود.

2) تشخیص بر اساس اصالت:

12) خرید از فروشگاه‌های معتبر: یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید از اصالت محصول چرمی خود مطمئن باشید خریداز فروشگاه‌های معتبراست.

13) شناسنامه محصول: چرم‌های طبیعی شناسنامه محصول دارند.شما می‌توانید مشخصات چرم موجود رااز فروشنده بخواهید.

کالاهایی مثل کیف،کفش و لباس که با چرم اصل و طبیعی تولیدشده اند با گذشت زمان و استفاده نه تنها کیفیت و زیبایی خود رااز دست نمی‌دهند بلکه به مرور زیباتر می‌شوند.درحالی که چرم مصنوعی با گذشت زمان مرغوبیت و زیبایی اولیه خود رااز دست می‌دهد.

انصراف از نظر
فیلترها
Sort
display

شما می توانید وب اپلیکیشن سیلور سیب را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

کافیست گزینه Add To Home Screen را در مرورگر خود انتخاب کنید.