خبرخوان

بلاگ

نکات کلیدی انتخاب رومیزی متناسب با دکوراسیون منزل
0 نکات کلیدی انتخاب رومیزی متناسب با دکوراسیون منزل

آیا تا بحال در انتخاب هماهنگ و موزون رومیزی با دکوراسیون منزل خود دچار شک و تردید شده و از خود پرسیده اید کدام رومیزی سازگاری بیشتری با دکوراسیون داخلی منزل من دارد؟ با ما همراه باشید و با راهکارهای ساده انتخاب صحیح رومیزی آشنا شوید.

کاربرد رومیزی

رومیزی و تزيینات پارچه ای یکی از عناصر بسیار مهم در ترکیب دکور و زیبایی منزل و محیط کار به شمار می رود .به همین دلیل امروزه شاهد تولید انواع رومیزی مانند گیپور، سنتی، توری ، ترمه ، قلمکار ، بافتنی و .... برای سلایق و فضاهای مختلف هستیم. وجود محصولات متنوع از لحاظ جنس ، رنگ ، طرح ، اندازه و کیفیت انتخاب و خرید را قدری مشکل کرده است. شما با یک انتخاب هوشمندانه در نوع ، رنگ ، طرح و نحوه بکار گیری در کنار سایر اجزاء دکور می‌توانید با صرف هزینه مناسب فضای جدیدی را خلق کرده و تغییر و تنوع زیادی به وجود بیارید.

در هنگام خرید رومیزی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

    • ابتدا فضای خانه و نوع مبلمان را مشخص کنید. مبلمان های اسپرت و مبلمان های کلاسیک با توجه به نوع و ابعادشان فضاهای متفاوتی را به وجود می آورند لذا انتخاب رومیزی با یستی با درنظر گرفتن این تفاوت ها انجام شود. انتخاب رومیزی های ترمه با توجه به نوع و قدمت پارچه در فضای مبلمان کلاسیک انتخاب مناسبی است. اما در فضای مبلمان های راحتی و اسپرت رومیزی های ترمه و قلمکار انتخاب هوشمندانه‌ای نیستند. مبلمان‌های اسپرت معمولا دارای نوعی سادگی هستند و از پارچه های شلوغ در آنها استفاده نمی شود. رومیزی های ترمه و قلمکار معمولاً طرح های پیچیده و شلوغ دارند و با مبلمان های اسپرت همخوانی و هماهنگی ندارند. رومیزی های چاپ دستی با الیاف طبیعی انتخابی مناسب برای هر دو چیدمان می باشد. زیرا به دلیل شیوه اجرا ، محدودیت درطرح و رنگ وجود نداشته و با هر نوع مبلمانی اعم از مدرن،کلاسیک و اسپرت قابل استفاده هستند. نقوش بکار رفته در این نوع رومیزی تلفیقی از سنتی و مدرن می باشد.

 

رومیزی ترمه

    ترمه

 

رومیزی الیاف طبیعی

 الیاف طبیعی

 

 

• به رنگ آمیزی فضای خانه و رنگ مبلمان توجه کنید. انتخاب رنگ رومیزی با توجه به یکی از این الگوهای زیر صورت می‌گیرد: انتخاب رنگ های متضاد یا کُنتراست ، انتخاب رنگ های مکمل، انتخاب رنگ های دارای هارمونی. در صورتی که از رنگ های سرد یا رنگ های گرم در مبلمان استفاده شده باشد، برای یک انتخاب هوشمندانه توجه به نکات زیر ضروری است. سرد یا گرم بودن فضا باعث می شود طیف و دامنه انتخاب شما جهت پیدا کند و طرح های نا هماهنگ زودتر از دامنه انتخاب شما خارج شود. درنتیجه، زودتر می توانید رومیزی مطلوب خود را بیابید. در فضاهای سرد (رنگهای خاکستری و کِرم) استفاده از رومیزی ها و کوسن های پُر رنگ و با درخشانی بالا، به فضا روح می‌بخشد. در این فضاها نباید به دنبال هارمونی بود بلکه باید به دنبال ایجاد تضاد بود. برای انتخاب رومیزی در فضای مبلمان‌هایی که از رنگ های پرقدرت و پرجوهر یا رنگهای گرم استفاده کرده اند، ایجاد تضاد و یا ایجاد هارمونی هر دو انتخاب های هوشمندانه‌ای بوده و می توان فضای زیبا ، متفاوت و جذابی را خلق نمود . استفاده از رنگ های مکمل هم در بسیاری موارد، فضا را بسیار گرم و صمیمی و شگفت انگیز می کند. رنگ های سبز و قرمز ، بنفش و زرد ، آبی و نارنجی ، قرمز و نارنجی و فیروزه ای ، نارنجی و زرد و نیلی ، سبز چمنی و ارغوانی جزو رنگهای مکمل می باشند.

13راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی
0 13راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی

همه شما احتمالا محصولاتی را خریداری کرده اید که جنس چرم داشته باشند درهنگام خرید،اغلب این سوال برایتان پیش می‌آید که جنس محصول انتخابی از چرم طبیعی است یا مصنوعی،و چگونه می‌توانم تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهم.پس تا انتها با ما همراه باشید تا تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی و راه تشخیص آن را بطور کامل به شما توضیح بدهیم.

چگونه تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهیم؟

در ایتدا با تقسیم بندی انواع چرم آشنا می شویم.چرمها به دو دسته چرم طبیعی و مصنوعی تقسیم یندی می شوند.

چرم طبیعی:

در مقاله قبل با چگونگی تولید چرم طبیعی آشنا شدید،در اینجا شما را با تقسیم بندی و کاربردهای چرم طبیعی آشنا می کنیم.

 

عکس چرم طبیعی

عکس چرم طبیعی

تقسیم بندی چرم طبیعی:

بر اساس ضخامت،میزان استحکام و نرمی،چرم‌ها به سه توع سبک،نیمه سنگین و سنگین تقسیم می‌شوند که درهرسه مورد باید تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را دانست.

1-چرم سبک:برای مصارف و کاربردهایی که نیاز به حمل طولانی مدت دارند نظیر کیف چرم،کوسن چرم وغیره استفاده می‌شود.این چرم معمولاً از پوست دام‌های سبک نظیر گوسفند و بز تهیه می‌شود و به دلیل ضخامت کم،نگهداری بیشتری نیازدارد.

2-چرم نیمه سنگین:کمیاب و گران است و بیشتر در محصولاتی که جنبه تزئینی دارند استفاده می‌شود.این چرم از پوست حیواناتی نظیر کورکودیل و شترمرغ تولید می‌شود.

3-چرم سنگین:از پوست حیواناتی نظیر شتر،گاو،گوساله،گاومیش،بوفالو وغیره به دست می‌آید و به علت استحکام و مقاومت بالا،درساخت زیره و رویه‌ی کفش، انواع کیف‌ چرم مرغوب،تسمه های ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد.چرم سنگین را میتوان دردسته بهترین چرم ها قرارداد که ازمقاومت و زیبایی فراوانی برخورداراست.

 

اسم انواع چرم طبیعی

چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری و نوع پرداخت با نامهای زیر نیز شناخته می شود:

چرم ورنی،چرم الگانت،چرم بروشاو،چرم نبوک،چرم جیر،چرم اشبالت،چرم هورس و .....

 

چرم مصنوعی: این چرم با اعمال پوشش‌های شیمیایی یا پلاستیکی پلی اورتان یا وینیل روی پشت پارچه به دست می‌آید و برای جایگزینی چرم طبیعی در روکش مبلمان،لباس،کیف،کفش و سایرموارد استفاده می‌شود.چرم مصنوعی با نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود،ازجمله "چرم وگان"،"چرم PU" و"پلیسه".

13 راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی:

ما در اینجا چند راهکار ساده داریم تا با انجام آنها تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را تشخیص دهید. پس با ما همراه باشید.

1) تفاوت‌های ذاتی و مشخصه ای:

1) بوی چرم: یک راه تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی بوی چرم است.چرم طبیعی از پوست حیوانات درست شده و بوی طبیعی پوست بدن آن‌ها را دارد.اما چرم مصنوعی چنین بویی ندارد.البته، امروزه در برخی محصولات با استفاده از آسانس‌های مختلف بوی چرم طبیعی گرفته می‌شود.

2) آستر چرم(ظاهر پشت چرم): مشاهده پشت چرم طبیعی یکی ازبارزترین راه‌های تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی است.پشت چرم طبیعی کرکی و پرزداراست اما پشت چرم مصنوعی بانخ دوخته شده است.کافیست به لبه‌های چرم طبیعی دقت کنید تا بافت پرزمانند آن را ببینید.

3) نقش‌های چرم طبیعی: در بافت چرم‌های مصنوعی الگوی خاص و مشخصی به کاررفته که مرتباً درکنار هم وبا یک فاصله مشخص تکرارشده است.درحالی که در چرم‌های طبیعی به هیچ وجه نقوش تکراری با اندازه ثابت و مشخصی روی چرم دیده نمی‌شود و طرح‌ها فاقد هرگونه نظم و تکرارپذیری هستند.

4) ضخامت ناهمگن چرم طبیعی: پوست بدن حیوان ضخامت ثابتی ندارد.با لمس چرم،سطح و ضخامت غیر یکنواخت چرم طبیعی را متوجه می‌شوید.

5) مشاهده بافت چرم: راه دیگر تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی مشاهده بافت چرم است.بافت چرم طبیعی الیاف مانندومتراکم است اما چرم مصنوعی از پلاستیک بوده و فاقد الیاف متراکم است.برای تشخیص می‌توانید به بافت برش خورده در محصول دقت کنید تا بافت را مشاهده کنید.

6) انعکاس نور روی سطح چرم: وجود منافذریز روی سطح چرم طبیعی باعث می‌شود یک سطح غیر صاف تشکیل شده و نور باشدت ازروی آن منعکس نشود.درچرم مصنوعی وقتی نور اعمال می‌کنید،به دلیل سطح صاف تر،شدت بازتابش نور بیشتراست.بعلاوه،برخی قسمت‌های چرم طبیعی کدرتر و برخی روشن تراند وبازتابش از روی چرم طبیعی،یکنواخت نیست.

7) تست شعله چرم: چرم طبیعی مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد.اگرچرم به شعله نزدیک باشد به راحتی مشتعل نمی‌شود امااگر به سوختن ادامه دهید بوی سوزاندن مو می‌دهد.این ویژگی بارزی است که در چرم مصنوعی وجودندارد.چرم مصنوعی به دلیل پلاستیکی بودن قابل اشتعال است و دراثر حرارت جمع می‌شود.

8) جذب آب و خیس شدن: چرم طبیعی جاذب آب است وپس از ریختن مقداری آب روی سطح چرم،خیس می‌شود.اماآب روی سطح چرم مصنوعی باقی می‌ماند و نفوذ نمی‌کند.

9) تولید گرما با مالش دست: اگر انگشتان دست خود را چند بار روی چرم طبیعی بکشید،به علت سطح زبری که دارند حرارت قابل ملاحظه ای تولید می‌شود و گرمای اصطکاک رادر انگشتان خود به خوبی حس می‌کنید.در چرم مصنوعی گرمای تولیدی خیلی کمتر است.

10) چگالی و توجه به وزن: راه دیگر تشخیص تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی توجه به وزن آنها است.چرم‌های طبیعی و مصنوعی از مواد اولیه متفاوتی تولید می‌شوند،لذا وزن متفاوتی دارند.چرم طبیعی معمولاً سنگین تر از چرم مصنوعی است.از بین چرم‌های طبیعی چرم گوسفندی سبک تر از چرم گاوی است ولی با این حال باز هم چرم مصنوعی از هردوی آن‌ها سبک تر است.

11) انعطاف پذیری و استحکام در مقابل کشش: چرم طبیعی و مصنوعی به لحاظ انعطاف پذیری و مقاومت دربرابر کشش متفاوت هستند.باید قدری حرفه‌ای باشید تا با این معیار و لمس کردن بتوانید نوع چرم را تشخیص دهید.چرم طبیعی درمقابل کشش استحکام و مقاومت بیشتری دارد.این روش معمولا درکنار سایر روش‌ها استفاده می‌شود.

2) تشخیص بر اساس اصالت:

12) خرید از فروشگاه‌های معتبر: یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توانید از اصالت محصول چرمی خود مطمئن باشید خریداز فروشگاه‌های معتبراست.

13) شناسنامه محصول: چرم‌های طبیعی شناسنامه محصول دارند.شما می‌توانید مشخصات چرم موجود رااز فروشنده بخواهید.

کالاهایی مثل کیف،کفش و لباس که با چرم اصل و طبیعی تولیدشده اند با گذشت زمان و استفاده نه تنها کیفیت و زیبایی خود رااز دست نمی‌دهند بلکه به مرور زیباتر می‌شوند.درحالی که چرم مصنوعی با گذشت زمان مرغوبیت و زیبایی اولیه خود رااز دست می‌دهد.

5 عامل شکست کار در منزل
0 5 عامل شکست کار در منزل

 اگرچه کار آسان در منزل می تواند یک منبع درآمد خوب و مناسب برای افرادی باشد که دارای هنرهای خانگی هستند؛اما در صورت نداشتن هدف و عدم برنامه ریزی مناسب،این کسب و کار به شکست می انجامد.بنابراین،برای موفقیت در کسب و کار آسان در منزل لازم است که به موارد زیر پایبند باشید.

 

5 عامل شکست کار آسان در منزل که باید ازآن ها اطلاع داشته باشید!

چند سالی است که با توجه به روند غیر حضوری شدن کارها،بسیاری ازافراد به جای کارکردن در بیرون ازمنزل ترجیح می دهند که کار آسان در منزل را تجربه کنند. موفقیت دراین  راه مستلزم وجود هدف و برنامه ریزی مناسب و درست می باشد.دراین مقاله قصد داریم شما را با 5 عامل شکست کسب و کار آسان در منزل آشنا کنیم تا بتوانید با اطلاع ازاین نکات یک درآمد خوب،مناسب و پایدارداشته باشید.

 

کار آسان در خانه

کار آسان در خانه

 

1) نداشتن هدف؛آفتی برای کسب و کار آسان در منزل 

 نداشتن هدف در زندگی و امور شغلی،بسیاری از افراد رااز ادامه راه ناامید می کند.برای انجام کار آسان در منزل نباید در ابتدای راه بی هدف جلو بروید.به طورمثال ممکن است شما به انجام کسب و کار الکترونیکی یا چندین کار خانگی علاقمندهستید اما نمی دانید از کجا شروع کنید.توصیه ما این است که بیش از دومورد را انتخاب نکنید تا فرصت توسعه مهارت ها و دریافت بازخورد را داشته باشید.خبرگی دریک یا دو کار بهتر از انجام چندین کار سطحی است.

هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید.درانتخاب هدف مشورت بگیرید.این هدف رابه اهداف کوچک تر و قابل سنجش و کنترل پذیر بشکنید.مسیرومیزان دستیابی به اهداف را به طور مرتب پایش کنید.اگر تناسبی با وقت و توان شما ندارد آن را اصلاح کنید.و آنقدر تجربه کنید که در این کار خبره شوید،یادمان نرود «خواستن،توانستن است». برای حصول موفقیت،صرف هدف گذاری و ثبت هدف ها کافی نیست و به برنامه ریزی منسجم و درست نیاز می باشد.

 

داشتن هدف

 

 

2)عدم برنامه ریزی مناسب برای کار آسان در منزل

عامل بعدی نداشتن برنامه منظم،درست و مناسب جهت انجام کار می باشد.درواقع افراد فکرمی کنند چون کارآنها درمنزل است،بنابراین درهر ساعتی از شبانه روز قادر به انجام کار خواهند بود،این باورغلط می تواند افراد رابه سمت و سوی شکست در کسب و کارهای خانگی و الکترونیکی سوق دهد.بنابراین، برای داشتن کار آسان و پردرآمد در منزل یک برنامه ریزی مناسب داشته باشید.برنامه ریزی استفاده‌ی مفید از وقت برای رسیدن به هدف با درنظر داشتن توانمندی ها است.اگر وقت محدودی دارید توصیه ما این است که به این روش عمل کنید: جدولی تهیه کنید و وقت های آزادتان را مشخص کنید.زمان مشخصی را برای کار خودتان در نظر بگیرید و سعی کنید که به این زمانبندی پایبند باشید تا بتوانید به موفقیت دست پیدا کنید.اولویت بندی داشته باشید،به برنامه خود مقید باشد،فرصت های یادگیری و ارتقاء مهارت را دربرنامه خود بگنجانید.کارهای خود را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و برای انجام هر جزء کار،ارزش مشخصی قرار دهید.با این کار پیشرفت شما قابل سنجش می شود.برای انحراف از برنامه،برای خود جریمه وضع کنید.هدف خود را در بالای برنامه بنویسد و در تمام مراحل کاراین هدف را دنبال کنید.اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را مشخص کنید زمانی که شما برنامه ای برای خود تنظیم می‌کنید ذهن شما و توان شما برای رسیدن به آن متمرکز می‌شود.این همسویی باعث می شود قوای شما هرزنرود و احتمال موفقیت افزایش یابد.

 

برنامه ریزی مناسب

 

 

3) نداشتن نظم برای انجام کار آسان در منزل

یکی دیگر از عواملی که می تواند کسب و کار خانگی یا الکترنیکی  شما را به شکست هدایت کند،این است که نظم خاصی را برای انجام کار درمنزل برای خود در نظر نمی گیرید.درست است که کارهای خانگی،این ویژگی را دارند که به افراد کمک می کنند که یک برنامه ریزی منعطفی داشته باشند؛اما نباید از این موضوع غافل شد که بی نظمی در کسب و کار در منزل،آفتی برای کسب و کارهای خانگی و الکترونیکی است. بنابراین،همیشه برای انجام کار در منزل برنامه ریزی مناسب داشته باشید و حتی الامکان سعی کنید که این برنامه ریزی از یک نظم خاصی برای گسترش درآمد شما پیروی کند.

 

نداشتن نظم

کار آسان و پردرآمد در منزل

 

4) نداشتن ذهنیت مناسب از درآمد قابل دریافت 

ممکن است در ابتدای شروع کارتان تصور کنید که کسب و کار آسان در منزل،درآمد مشخص و یا ثابتی ندارد و یا حتی هیچ ذهنیتی در رابطه با مقدار درآمد خود ازاین نوع کسب و کار نداشته باشید.نداشتن ذهنیت،باعث می شود که شما دقیقا هدف مالی خود را ندانید وبه طور دقیق متوجه نشوید که برای چه هدف مالی تلاش می کنید! این موضوع باعث بی نظمی ذهن شما می شود.ازطرفی داشتن یک ذهنیت دررابطه با میزان درآمد باعث می شود که شما روزانه تلاش بیشتری برای کسب درآمد مد نظر خود داشته باشید.به هر حال،دراین راه لازم است جامعه هدف خود را پیدا کنید و برای ورود به آن فکر کنید،مشورت بگیرید و راه های مختلف را تجربه کنید.میزان درآمد به میزان تلاش و نو آوری شما و ارتباط با مخاطب یا مصرف کننده محصول یا خدمت شما وابسته است.این ها را به تدریج به دست می آورید.

 

ذهنیت مناسب از درآمد

شکست در کسب و کارهای خانگی

 

5) بلند پروازی عامل دیگری برای شکست کسب و کار آسان در منزل

و اما آخرین عامل شکست در کسب و کارهای خانگی و الکترونیکی،بلند پروازی افراد است.در واقع،وجود یک ذهنیت بلند پروازانه می تواند باعث نا امیدی و ضعف در کار آسان در منزل شود.بنابراین، هیچ گاه قبل از شروع یک کار آسان و پردرآمد در منزل،یک هدف بلند پروازانه و غیر قابل دسترس برای خود در نظر نگیرید که در ادامه کارو نرسیدن به این هدف،باعث ضعف و نا امیدی شما می شود. لذا گام به گام جلو روید،با دستیابی به هر هدف،گام بعدی را بردارید.کسب و کار نوپا مثل کودکی است که به تازگی می خواهد بایستد و راه برود.ممکن است چند بار هم زمین بخورد اما چون مفهوم شکست در ذهن او نیست دوباره تلاش می کند و موفق می‌شود.ابتدا گام‌هایش لرزان است اما پس از چندی استوار می شود.

بلند پروازی

 

 

 

 

https://freepik.com

 

چرم طبیعی چگونه تولید می شود؟
0 چرم طبیعی چگونه تولید می شود؟

اگر شما به محصولات چرمی علاقمند هستید و مایلید بدانید چرم طبیعی چگونه تولید می‌شود، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید، تا اطلاعات مفیدی را به اختصار در اختیار شما قرار دهیم.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی محصولی است که از عمل آوری پوست خام حیوانات طی فرایند دباغی پوست به دست می‌آید. دباغی در دباغخانه انجام می‌شود. در فرآیند دباغی، ساختار پروتئین پوست حیوانات به نحوی تغییر داده می‌شود تا از فساد آن جلوگیری شده و به محصولی با دوام تبدیل گردد که در مقابل تجزیه طبیعی مقاوم بوده و بعلاوه امکان رنگ آمیزی آن فراهم گردد. محصول نهایی چرم نامیده می‌شود.

به طور خلاصه، دباغی پوست، فن آماده سازی و پرداخت پوست حیوانات (مثل گاو، گوسفند، مار، شتر، ...) برای تبدیل آن به چرم است. شکل زیر (1) بطور خلاصه نشان می دهد که چرم طبیعی چگونه تولید می شود.

 

 

فرآیند تولید چرم طبیعی

 شکل (1): فرآیند تولید چرم طبیعی

 

 

 در ادامه  7 مرحله تولید چرم طبیعی را توضیح می‌دهیم.

 

مواد چرم سازی

در مراحل تبدیل پوست به چرم از از مواد شیمیایی استفاده می گردد.مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چرم سازی عبارتند از:

ترکیبات کلر

سولفید سدیم یا تترا سولفید سدیم

اب آهک

بی سولفیت سدیم

اسید سولفوریک

نمک های آمونیوم

هیدروکسید سدیم

اکسید روی و کرومات سرب

 

مراحل تبدیل پوست به چرم:

1- نگهداري پوست:

پوست‌های خام از کشتارگاه‌های مختلف جمع آوری می‌شوند و به انبارهای نگهداری پوست خام (یا کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید چرم) ارسال می‌شود. در خلال مدت جمع آوری و انبارش آن، پوست خام گندیده می‌شود مگر آنکه روی آن کارهای اولیه‌ای انجام شود. این کارها برای نگهداری پوست است و شامل خشك كردن در هوا، نگهداري با نمك، نگهداري با آب نمك و نگهداري با اسيد مي‌باشند. به طور نمونه، در روش نگهداری با نمک، نمک بر سطح پوست پاشیده می‌شود و یک لایه نمک بین دو پوستی که روی هم قرار می‌گیرند شکل می‌گیرد. به همین ترتیب، پوست‌ها با لایه‌های نمکی روی هم قرارداده می‌شوند و مدتی در این وضعیت می‌مانند. پیش از ارسال پوست‌های نمک سود شده به کارخانجات چرم سازی، نمک‌ها را با تکان دادن، کاردک کشیدن و جاروب کردن از روی پوست‌ها جدا می‌کنند.

2- فرآيندِ تر:

پوست‌ها با مو و پشم به کارخانه تولید چرم می‌رسند و بعلاوه در سمت داخلی پوست نیز زوایدی وجود دارد. فرآیندی انجام می‌گردد تا مو، پشم و لش و سایر زواید پوست جدا و پوست آماده دباغی شود. این را فرآیند تر می‌نامند و شامل خيساندن، مو زدايي، آهك زني، لش‌زني، دو‌رگيري و آنزيم دادن است. انجام درست این مرحل این فرایند در کیفیت چرم مؤثر است.

     2-1 خيساندن:

        شامل این موارد می‌باشد: پاک کردن پوست از خون و آلودگي‌ها، حذف مواد شیمیایی که پیشتر برای جلوگیری از پوسیدگی و گند زدایی پوست خام به آن زده شده است، و ... جذب آب و رطوبت برای فرایند دباغی، همچنین خارج سازی مواد سفيده‌اي انحلال‌پذير در آب (پروتئين‌هاي كروي) در آب، بعلاوه جذب آب کافی برای برگرداندن پوست به حالت طبیعی و اولیه برای انجام عملایت دباغی

   2-2 موزدايي ؛ آهك دهي :

      با استفاده از آهک، پیازهای مو و موهای موجود بر سطح پوست زدوده می‌شود و سطح آن صاف و لطیف می‌گردد. در این فرایند پوست قدری متورم می‌شود. این مرحله باید به دقت انجام شود زیرا اگر پوست زیاد متورم شود، استحکام آن کم می‌شود و اگر پوست کم متورم شود، الیاف پوست به طور کامل باز نمی‌شود و حذف مواد در مراحل بعدب دشوار می‌شود.

   2-3 لش زدايي:

      در سمت داخلی پوست یعنی سمتی که گوشت متصل است بافت‌های غیر ضروری وجود دارد. این بافت‌ها طی فرآیند لش زدایی حذف می‌شوند. لش زدایی بعد از مرحله موزدایی (آهک دهی) انجام می‌شود. به مجموعه اقدامات بالا، پردازش‌هاي اوليه پوست می‌گویند. به طور خلاصه، پردازش اولیه این موارد را شامل می‌شود: آماده كردن پوست خام براي جذب دوبارة آب از دسته رفته و برگرداندن آن به حالت طبيعي اوليه، زدودن مواد زاید ( مو، پشم و لش) ، آهك‌دهي و آنزيم‌دهي (خروج مواد زايد و قابل حل در آب مانند آلبومين)،‌ تورم پوست، حل شدن مواد اضافي بين الياف و سست‌تر شدن ‌آنها.

3- دباغي:

دباغي فرآيندي فيزيكی-شيميايي براي تبديل پوست (ی که پردازش‌های اولیه روی آن صورت گرفته است) به چرم می‌باشد. در این فرآیند ارزش افزوده ای ایجاد می‌گردد؛ پوست خام که کالایی فساد پذیر است به کالایی فساد ناپذیر، با دوام و با ارزش بالاتر تبدیل می‌شود. در واقع، دباغی مهمترین بخش از صنعت چرم سازی است و پس از پردازش‌های اولیه انجام می‌شود.

4- رنگرزي:

در برخی مصارف و کاربردها (مثل چرم مبلی و چرم تولیدی برای مصارف ظریف کاری)، رنگرزی سطحی چرم کفایت می‌کند؛ اما در برخی دیگر (چرم برای تولید لباس و کفش) لازم است رنگ به عمق چرم نفوذ کند تا لکه روشن روی رُخ چرم پدیدار نشود. درگذشته، رنگرزی با رنگهای طبیعی انجام می‌شده و رنگ طبیعی از عصاره گیاهان مختلف به دست می‌آمده است. امروزه، با استفاده از نمك‌هاي كروم و گستره وسيع‌تري از مواد طبيعي و ساختگي، هر نوع رنگ موردنظر را مي‌توان برروي چرم به وجود آورد.

5- روغن‌دهي چرم:

چرم‌های دباغی شده اگر روغن‌دهي و نرم نشوند حالت خشک و شکنده پیدا می‌کنند. در قدیم روغن و چربی با دست بر روی چرم مالیده می‌شده است. اما، امروزه دانش شیمی به کمک این کار آمده است و با انتخاب روغن مناسب و روش روغن‌دهي خوب و مطلوب (در صورت مهيا بودن شرايط چرم و محيط آن براي روغن‌دهي، مانند خنثي سازي، دماي آب و غیره) مي‌توان يك چرم نرم و يكنواخت توليد كرد. در صورتی که در چرم شکاف و شکستگی به وجود آید، یا چروک ایجاد شود یا دو پوستگی مشاهده شود، همه دلالت بر خشکی چرم دارد.

6- خشك كردن چرم:

فرایندهای بالا (دباغی، رنگرزی و روغن دهی) در محیط آبی انجام می‌شود و پوست دباغی شده مقدار زیادی آب به همراه دارد. مواد دباغي، مواد رنگرزی و روغن‌ها به صورت مواد محلول بين الياف قرار دارند و فراوانی آب مانع از این است که تمام مواد محلول در آب با الیاف درآمیزد. با باقی ماندن آب زیاد در چرم اهداف هر فرآیند (یعنی تغییر ترکیب شیمیایی پوست در دباغی، و نفوذ رنگ به عمق الیاف در رنگرزی) به طور کامل محقق نمی‌گردد. لذا خشک کردن خشک کردن چرم تنها تنها يك تغيير مكان و خروج ساده آب به منظور ايجاد يك شكل قابل استفاده و عملي، از چرم نيست، بلكه فرآيندي است براي كامل شدن واكنش‌هاي شيميايي تهيه و ساخت چرم. عمل آبگیری به وسیله ماشین آبگیری یا پرس کردن و غیره انجام می‌شود.

7- پرداخت چرم:

به کلیه مراحلی كه براي بالا بردن كيفيت و ظاهر چرم انجام مي‌گيرد، پرداخت چرم گفته مي‌شود. پرداخت  نهايي چرم، با هدف ایجاد ویژگی‌های دلخواه در چرم برای پاسخ به تقاضای بازار و فروش می‌باشد.

ویژگی‌های دلخوه در پرداخت چرم شامل ایجاد مقاومت در برابر رطوبت (آب)، توانايي در بازتابش نور، درخشندگي (جلا) و مات بودن رُخ، نرمي، لطافت و انعطاف پذيري زياد براي كارهاي گوناگون، يكسان شدن رنگ چرم پس از فرآيند رنگ آميزي، به وجود آمدن ضخامت يكسان در تمامي سطح چرم و ويژگي‌هاي ديگرمی باشد.

مراحل پرداخت چرم شامل اقدامات زیر می باشد:

سفيد كردن، سمباده زدن، غلتك زدن، برق انداختن،‌ پرس (صاف كردن)، برس زدن، چاپ و نرم كردن.

در ادامه مقالات تیم تخصصی سیلورسیب شما را با روش تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی آشنا می نماید.

تاریخچه صنایع دستی ایران
0 تاریخچه صنایع دستی ایران
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
نقش صنایع دستی در توسعه گردشگری
0 نقش صنایع دستی در توسعه گردشگری
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
جايگاه اجتماعی صنايع دستی و هنر های سنتی
0 جايگاه اجتماعی صنايع دستی و هنر های سنتی
لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
فیلترها
Sort
display

شما می توانید وب اپلیکیشن سیلور سیب را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

کافیست گزینه Add To Home Screen را در مرورگر خود انتخاب کنید.